Roborock S8 Pro Ultra Specs & Features
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery life | 180 min |
| Recharge & Resume | Yes |
| Charging Time | 240 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 69 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | Yes |
| Digital Blocked Areas | Yes |
| Zoned cleaning | Yes |
| Multi-floor maps | Yes |
| Manual movement control | Yes |
| Selected Room Cleaning | Yes |
| No-mop zones | Yes |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | 4.9 kg / 10.8 lbs |
| Width | 35.3 cm / 13.9 in |
| Height | 9.65 cm / 3.8 in |
| In the box | |
| Release Date | Jan 2023 |
| Warranty | 12 months |
Updated: Dec 23, 2024. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Roborock S8 Pro Ultra compared to other robot vacuums
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Related posts
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 9Â months
6 77.5K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 3Â months
45 290K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 4Â months
81 188K
Roborock Curv2 Flow vs. Dreame X60 Max Ultra
2Â months
0 852
Dreame Matrix10 Ultra vs. Roborock Saros Z70
4Â months, 2Â weeks
0 1.46K
Roborock CurvX vs. Dreame Matrix10 Ultra
4Â months, 2Â weeks
0 1.15K
Roborock Qrevo Curv Series compared
7Â months, 2Â weeks
0 12.8K
Roborock Saros 10R vs. Qrevo CurvX
10Â months
0 10.8K
Roborock Qrevo S5V vs. CurvX
8Â months, 2Â weeks
0 2.8K
Dreame L50 Ultra vs. Roborock Qrevo CurvX
4Â months, 2Â weeks
0 2.14K
Popular comparisons
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 9Â months
6 77.5K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 2Â months
45 290K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 4Â months
81 188K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8Â years, 1Â month
12 1.69M