iRobot Roomba 671 Specs & Features
| 🧽 Mopping features | |
|---|---|
| Wet Mopping | No |
| Electric water flow control | N/A |
| Water Tank Capacity | - |
| Vibrating mopping pad | No |
| Automatic mop lifting | No |
| Auto water tank refilling | No |
| Auto mop washing | N/A |
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Battery life | 90 min |
| Recharge & Resume | No |
| Charging Time | 120 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 33 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | No |
| Digital Blocked Areas | No |
| Zoned cleaning | No |
| Multi-floor maps | No |
| Manual movement control | Yes |
| Selected Room Cleaning | No |
| No-mop zones | N/A |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | 3.6 kg / 7.94 lbs |
| Width | 34 cm / 13.39 in |
| Height | 9.1 cm / 3.58 in |
| In the box | charging base, adapter, owner’s guide, documentation package |
| Release Date | |
| Warranty | 12 months |
Updated: May 21, 2026. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Related posts
Roborock Comparison Chart 2026: Qrevo, Saros, Q & S Series Explained
7 years, 3 months
46 308K
Eufy Comparison Chart 2026
7 years, 4 months
81 192K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4 years, 10 months
6 78.1K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8 years, 2 months
12 1.69M
iRobot Roomba Combo j7+ just released: What Do We Know So Far?
3 years, 7 months
0 5.54K
Roomba i3+ Navigation & Cleaning Tests
5 years, 7 months
0 4.31K
iRobot released the cheapest robot vacuum with a self-emptying bin, the Roomba i3+
5 years, 8 months
0 5.39K
iRobot Files for a Preliminary Injunction Against SharkNinja
6 years, 7 months
0 1.83K
iRobot Braava Jet M6 Keep Out Zones Update
6 years, 8 months
0 3.32K
Popular comparisons
Roborock Comparison Chart 2026: Qrevo, Saros, Q & S Series Explained
7 years, 3 months
46 308K
Eufy Comparison Chart 2026
7 years, 4 months
81 192K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4 years, 10 months
6 78.1K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8 years, 2 months
12 1.69M