Shark AV751 Specs & Features
| 🧽 Mopping features | |
|---|---|
| Wet Mopping | No |
| Electric water flow control | N/A |
| Water Tank Capacity | - |
| Vibrating mopping pad | No |
| Automatic mop lifting | No |
| Auto water tank refilling | No |
| Auto mop washing | N/A |
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | N/A |
| Battery life | 120 min |
| Recharge & Resume | No |
| Charging Time | N/A |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | N/A |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | No |
| Digital Blocked Areas | No |
| Zoned cleaning | No |
| Multi-floor maps | No |
| Manual movement control | Yes |
| Selected Room Cleaning | No |
| No-mop zones | N/A |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | 4 kg / 8.82 lbs |
| Width | 33 cm / 12.99 in |
| Height | 10.1 cm / 3.98 in |
| In the box | Shark ION Robot, Charging Dock, 2 Side Brushes, Filter |
| Release Date | |
| Warranty | 12 months |
Updated: Apr 29, 2026. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Related posts
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 2Â months
45 287K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 4Â months
81 188K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 9Â months
6 77.4K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8Â years, 1Â month
12 1.69M
Shark PowerDetect NeverTouch Pro vs Dreame X30 Ultra
1Â year, 1Â month
0 3.47K
The New Shark Matrix Robot Vacuum
2Â years, 9Â months
0 7.96K
Shark AI Robot VACMOP PRO R201WD Can Mop & Has The Biggest Dustbin In The Industry
5Â years, 7Â months
0 4.42K
iRobot Files for a Preliminary Injunction Against SharkNinja
6Â years, 6Â months
0 1.78K
Popular comparisons
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 2Â months
45 287K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 4Â months
81 188K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 9Â months
6 77.4K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8Â years, 1Â month
12 1.69M