ECOVACS DEEBOT X1 Plus Specs & Features
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery life | 120 min |
| Recharge & Resume | Yes |
| Charging Time | 360 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 45 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | Yes |
| Digital Blocked Areas | Yes |
| Zoned cleaning | Yes |
| Multi-floor maps | Yes |
| Manual movement control | Yes |
| Selected Room Cleaning | Yes |
| No-mop zones | Yes |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | N/A |
| Width | 36.2 cm / 14.25 in |
| Height | 10.3 cm / 4.06 in |
| In the box | |
| Release Date | Dec 2021 |
| Warranty | 12 months |
Updated: Dec 23, 2024. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
ECOVACS DEEBOT X1 Plus compared to other robot vacuums
Compare ECOVACS DEEBOT X1 Plus vs. Ecovacs Deebot T10 Plus
Compare Ecovacs Deebot X1 OMNI vs. ECOVACS DEEBOT X1 Plus
Compare Ecovacs Deebot X1 OMNI vs. ECOVACS DEEBOT X1 Plus vs. Ecovacs Deebot T10 Plus
Compare Roborock Q7 Max+ vs. ECOVACS DEEBOT X1 Plus
Compare Roborock S7 MaxV Ultra vs. ECOVACS DEEBOT X1 Plus vs. iRobot Roomba Combo j7+
Compare iRobot Roomba j7+ vs. ECOVACS DEEBOT X1 Plus
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4 years, 9 months
6 77.5K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7 years, 2 months
45 290K
Eufy Comparison Chart 2026
7 years, 4 months
81 188K
Deebot X11 OmniCyclone vs Dreame Aqua10 Ultra
7 months, 1 week
0 5.57K
ECOVACS DEEBOT Comparison 2026
7 years, 12 months
9 74.6K
Ecovacs Deebot X9 Pro vs. X11 OmniCyclone
7 months, 2 weeks
0 5.62K
DEEBOT X11 OmniCyclone vs. Roborock Saros 10R
7 months, 1 week
0 4.94K
ECOVACS DEEBOT X11 vs N20e Plus
7 months, 1 week
0 1.88K
DEEBOT T50 Max Pro vs. T80 Omni Which One To Get
11 months
0 8.8K
Roborock Saros 10R vs. DEEBOT X9 Pro OMNI, The Leading Robot Vacuums
11 months
0 7.52K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4 years, 9 months
6 77.5K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7 years, 2 months
45 290K
Eufy Comparison Chart 2026
7 years, 4 months
81 188K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8 years, 1 month
12 1.69M