Ecovacs Deebot N9+ OZMO Specs & Features
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery life | 120 min |
| Recharge & Resume | Yes |
| Charging Time | 360 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 40 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | Yes |
| Digital Blocked Areas | Yes |
| Zoned cleaning | Yes |
| Multi-floor maps | No |
| Manual movement control | N/A |
| Selected Room Cleaning | Yes |
| No-mop zones | Yes |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | N/A |
| Width | N/A |
| Height | 8.5 cm / 3.35 in |
| In the box | |
| Release Date | June 2021 |
| Warranty | 12 months |
Updated: Dec 23, 2024. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Ecovacs Deebot N9+ OZMO compared to other robot vacuums
Compare Ecovacs Deebot X1 OMNI vs. Ecovacs Deebot N9+ OZMO
Compare ECOVACS DEEBOT N8 Pro+ vs. Ecovacs Deebot N9+ OZMO
Compare Roborock S7 vs. Ecovacs Deebot N9+ OZMO
Compare Ecovacs Deebot N9+ OZMO vs. Dreame W10
Compare Ecovacs Deebot X1 OMNI vs. Ecovacs Deebot N9+ OZMO vs. Dreame W10
Compare VIOMI S9 vs. Ecovacs Deebot X1 OMNI vs. Ecovacs Deebot N9+ OZMO
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7 years, 2 months
45 287K
Eufy Comparison Chart 2026
7 years, 4 months
81 188K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4 years, 9 months
6 77.4K
Deebot X11 OmniCyclone vs Dreame Aqua10 Ultra
7 months, 1 week
0 5.56K
ECOVACS DEEBOT Comparison 2026
7 years, 12 months
9 74.6K
Ecovacs Deebot X9 Pro vs. X11 OmniCyclone
7 months, 2 weeks
0 5.61K
DEEBOT X11 OmniCyclone vs. Roborock Saros 10R
7 months, 1 week
0 4.93K
ECOVACS DEEBOT X11 vs N20e Plus
7 months, 1 week
0 1.88K
DEEBOT T50 Max Pro vs. T80 Omni Which One To Get
10 months, 4 weeks
0 8.79K
Roborock Saros 10R vs. DEEBOT X9 Pro OMNI, The Leading Robot Vacuums
11 months
0 7.5K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7 years, 2 months
45 287K
Eufy Comparison Chart 2026
7 years, 4 months
81 188K
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4 years, 9 months
6 77.4K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8 years, 1 month
12 1.69M