ECOVACS Deebot 601 Specs & Features
| 🧽 Mopping features | |
|---|---|
| Wet Mopping | No |
| Electric water flow control | N/A |
| Water Tank Capacity | - |
| Vibrating mopping pad | No |
| Automatic mop lifting | No |
| Auto water tank refilling | No |
| Auto mop washing | N/A |
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | N/A |
| Battery life | 110 min |
| Recharge & Resume | No |
| Charging Time | 240 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 30 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | No |
| Digital Blocked Areas | No |
| Zoned cleaning | No |
| Multi-floor maps | No |
| Manual movement control | Yes |
| Selected Room Cleaning | No |
| No-mop zones | N/A |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | 3.3 kg / 7.28 lbs |
| Width | 35.3 cm / 13.9 in |
| Height | 7.9 cm / 3.11 in |
| In the box | main brush, 2 side brushes, docking station |
| Release Date | Apr 2018 |
| Warranty | 12 months |
Updated: May 13, 2026. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Related posts
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 10Â months
6 77.9K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 3Â months
49 302K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 4Â months
81 190K
Deebot X11 OmniCyclone vs Dreame Aqua10 Ultra
7Â months, 3Â weeks
0 5.67K
ECOVACS DEEBOT Comparison 2026
8Â years
9 75.7K
Ecovacs Deebot X9 Pro vs. X11 OmniCyclone
7Â months, 4Â weeks
0 5.75K
DEEBOT X11 OmniCyclone vs. Roborock Saros 10R
7Â months, 3Â weeks
0 5.09K
ECOVACS DEEBOT X11 vs N20e Plus
7Â months, 3Â weeks
0 1.93K
DEEBOT T50 Max Pro vs. T80 Omni Which One To Get
11Â months, 1Â week
0 8.95K
Roborock Saros 10R vs. DEEBOT X9 Pro OMNI, The Leading Robot Vacuums
11Â months, 2Â weeks
0 7.62K
Popular comparisons
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 10Â months
6 77.9K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 3Â months
49 301K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 4Â months
81 190K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8Â years, 1Â month
12 1.69M