Xiaomi Mi Robot Specs & Features
| 🧽 Mopping features | |
|---|---|
| Wet Mopping | No |
| Electric water flow control | N/A |
| Water Tank Capacity | - |
| Vibrating mopping pad | No |
| Automatic mop lifting | No |
| Auto water tank refilling | No |
| Auto mop washing | N/A |
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery life | 150 min |
| Recharge & Resume | Yes |
| Charging Time | 240 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 55 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | Yes |
| Digital Blocked Areas | No |
| Zoned cleaning | Yes |
| Multi-floor maps | No |
| Manual movement control | Yes |
| Selected Room Cleaning | No |
| No-mop zones | N/A |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | 3.81 kg / 8.4 lbs |
| Width | 34.5 cm / 13.58 in |
| Height | 9.6 cm / 3.78 in |
| In the box | charging dock, adapter, user manual |
| Release Date | Sep 2016 |
| Warranty | 12 months |
Updated: May 23, 2026. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Xiaomi Mi Robot compared to other robot vacuums
Compare Xiaomi Mi Robot vs. Xiaomi Mi Robot-Vacuum Mop P (STYJ02YM) vs. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro+ (Mijia 1T, STYTJ02HZM)
Compare Xiaomi Mi Robot vs. Xiaomi Mi Robot Vacuum 2C
Compare Xiaomi Mi Robot vs. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop (MiJia 1C)
Compare Xiaomi Mi Robot vs. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro+ (Mijia 1T, STYTJ02HZM)
Compare Xiaomi Mi Robot vs. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential (Mijia G1)
Roborock S5 vs. Xiaomi Mi Robot Comparison Chart
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Dreame Robot Vacuum Comparison 2026 – X, L, Matrix & Aqua10 Series Explained
4 years, 10 months
6 78.2K
Best Eufy Robot Vacuums Compared (2026) – S Series, X Series & Budget Models
7 years, 5 months
81 192K
Roborock Comparison Chart 2026: Qrevo, Saros, Q & S Series Explained
7 years, 3 months
49 311K
Xiaomi MiJia 1C Review: Impressive Cleaning Performance at ~$250
6 years, 4 months
335 158K
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop P (STYJ02YM) Review
6 years, 9 months
98 63.4K
How to Solve the Connection Issue With the Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop P (STYJ02YM)
5 years, 10 months
140 374K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8 years, 2 months
12 1.69M
Roborock S7 MaxV vs. DEEBOT OMNI vs. Xiaomi All-in-one vs. Roidmi Eva The Most-Featured Robot Vacuums 2022
3 years, 12 months
0 6.96K
The Thinnest Robot Vacuum: Xiaomi Mijia Robot Vacuum Mop Ultra Slim Review
4 years, 5 months
0 14.9K
Roborock S7 vs. Xiaomi Vacuum Mop P
4 years, 5 months
2 3.87K
Dreame Robot Vacuum Comparison 2026 – X, L, Matrix & Aqua10 Series Explained
4 years, 10 months
6 78.2K
Best Eufy Robot Vacuums Compared (2026) – S Series, X Series & Budget Models
7 years, 4 months
81 192K
Roborock Comparison Chart 2026: Qrevo, Saros, Q & S Series Explained
7 years, 3 months
49 311K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8 years, 2 months
12 1.69M