ILIFE V5s Specs & Features
| 🔋 Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2600 mAh |
| Battery life | 150 min |
| Recharge & Resume | No |
| Charging Time | 120 min |
| Autocally Docks and Recharges | Yes |
| Rated Power (Watts) | 22 W |
| 📱 App Features | |
|---|---|
| Real-time tracking | No |
| Digital Blocked Areas | No |
| Zoned cleaning | No |
| Multi-floor maps | No |
| Manual movement control | No |
| Selected Room Cleaning | No |
| No-mop zones | No |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Weight | 2.17 kg / 4.78 lbs |
| Width | 30 cm / 11.81 in |
| Height | 7.6 cm / 2.99 in |
| In the box | |
| Release Date | |
| Warranty | 12 months |
Updated: Mar 29, 2026. If you found any errors or you have a new device suggestion, please leave a comment below.
Features Chart
Join our friendly community
Learn more about home robots, ask questions, share news, reviews, or create posts that you find helpful or entertaining.
Related posts
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 8Â months
6 76.6K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 3Â months
87 186K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 1Â month
84 230K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8Â years
12 1.69M
ILIFE W450 A Robot Mop That Does The Job
4Â years, 6Â months
0 4.77K
Best Robot Mops I've Used So Far: the ILIFE W450, Roborock S7, and Narwal T10 Compared
4Â years, 1Â month
0 4.58K
ILIFE A10 Hands-On Features You Want For Under $400
5Â years, 1Â month
2 4.64K
iLife A10 vs iLife A10s
5Â years
0 2.29K
Ilife V7s Crazy Beeps
6Â years
0 1.46K
Popular comparisons
Dreame Matrix10 Ultra vs. Aqua10 Ultra vs. L vs. X vs. D Series
4Â years, 8Â months
6 76.6K
Eufy Comparison Chart 2026
7Â years, 3Â months
87 186K
Roborock Comparison: Qrevo, Saros, and Q series
7Â years, 1Â month
84 230K
Roomba 2025 Lineup: All iRobot Robot Vacuums Compared
8Â years
12 1.69M